American chamber of commerce in Czech republic
member login

Forgot Your Password?

Media / Amcham in Media

December 17, 2013

Hospodářské noviny_2017: poděkování úspěšné vládě

Autor: František Dostálek

Zdál se mně sen. Mluvil jsem jako zástupce podnikatelské sféry k vládě na jejím posledním zasedání v roce 2017. Řekl jsem přibližně toto: „Vážený pane premiére, vážení ministři. Zavázali jste se, že připravíte strategii pro Českou republiku do roku 2025 a že dosáhnete konsenzu všech stran, což se vám povedlo. Jedním z cílů této strategie bylo obrácení nepříznivého vývoje konkurenceschopnosti naší ekonomiky. První výsledky jsou již hmatatelné - na žebříčku Světového ekonomického fóra Česká republika předběhla Panamu a Ázerbájdžán a není daleko od Indonésie.

November 21, 2013

iHNed.cz_ČSSD a ANO zmrazí daně? Než špatnou změnu, raději žádnou, vzkazují podnikatelé

Sociální demokraté a Babišovo ANO se v koaličním vyjednávání zasekli v otázce daní. Teď operují s návrhem, aby se daňový systém měnil až v roce 2016. IHNED.cz oslovil ty, kterých se právě tyto kroky týkají asi nejvíce - české manažery a podnikatele.

Full lenght article is available at: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-61278380-cssd-a-ano-zmrazi-dane-nez-spatnou-zmenu-radeji-zadnou-vzkazuji-podnikatele

October 25, 2013

EurActiv_Co si od nové vlády slibuje byznys a odbory?

Občané dnes a zítra rozhodnou o složení příští Poslanecké sněmovny. EurActiv se proto ptal zástupců podnikatelů a zaměstnanců, co si slibují od nové exekutivy. Ta by se podle nich měla soustředit například na rozpočet, daně a investice. „S ohledem na měnící se prognózy mohu potvrdit, že ani favorizované strany dnes netuší, co se vlastně podaří z jejich programů prosadit,“ řekl redakci předsesda AMSP Karel Havlíček.

Full lenght article available at http://www.euractiv.cz/cr-v-evropske-unii/clanek/co-si-od-nove-vlady-slibuje-byznys-a-odbory-volby-2013-podnikatele-cmkos-eu-cr-amcham-amsp-011232.

October 21, 2013

Euro_Americká lekce

Rozpočtová a politická krize v USA je pro ostatní země příležitostí k poučení, nikoli k následování
 
Uplynulý týden jsem strávil diskusemi o konkurenceschopnosti s odborníky na rozvoj ekonomiky, kteří se z celého světa sjeli do Filadelfie. Měli mnoho návrhů, jak by mohla vláda pomoci vytvořit pracovní místa prostřednictvím soukromých investic. Jejich požadavky odvisely převážně od místa jejich působení. Někteří chtěli mosty, jiní víc investic do univerzitního výzkumu.

Full lenght article available at http://euro.e15.cz/archiv/americka-lekce-1030554

October 14, 2013

Hospodářské noviny_František Dostálek: Pohled smutného optimisty

Když přemýšlím o tom, kam se tato země dostala a kam tento národ směřuje, cítím velké obavy. Jsem přitom optimista a souhlasím s tím, že tak dobře a bezpečně jako teď se lidé v této zemi nikdy v historii neměli. Jako člověk, který hodně cestuje, ale propadám rostoucí skepsi z toho, že klesáme v mezinárodním měřítku stále níže podle nejrůznějších kritérií, včetně fotbalových.

Mrazí mě z toho, že na nejvyšší místo v celosvětovém měřítku jsme se s nepřekonatelným odstupem dostali v indexu "neřestí", zpracovaném agenturou Bloomberg podle těžko zpochybnitelných kritérií měřících spotřebu alkoholu, cigaret, drog a rozsah hazardu. Tato informace prolétla médii a odezněla mnohem rychleji než zprávy o zapálené cigaretě v nekuřácké restauraci na Sněžce.

Link to the full lenght commentary: http://hn.ihned.cz/c1-61000090-frantisek-dostalek-pohled-smutneho-optimisty

October 09, 2013

byznys.iHNed.cz_Zahraniční investoři prověřují volební sliby. Nesahejte na daně, radí českým politikům

Lidé z Americké obchodní komory se začali před volbami scházet s ekonomickými experty stran. Jejich politické sliby týkající se byznysu a udržení investic v Česku umístí na svůj web. Zahraniční investoři tím chtějí na politiky vytvořit tlak, aby plnili své sliby. Mluví spolu o daních i pojištění

Link to the original version of the interview: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-60975370-zahranicni-investori-proveruji-predvolebni-sliby

September 06, 2013

iHned_Milionářská daň se nevyplatí, vyžene například úspěšné vědce

Velké firmy odkládají investice do výzkumu a pozastavují najímání lidí kvůli nestabilní politické situaci, tvrdí šéf Americké obchodní komory v České republice Weston Stacey. Chce proto oslovit politické strany. Politici podceňují negativní dopad, který na byznys může mít politická krize. Když se bavíte s manažery, s investory, čím dál častěji si mezi sebou povídají o politice, ne o byznysu, tvrdí v rozhovoru pro IHNED.cz Weston Stacey - šéf Americké obchodní komory v České republice, který se mimo jiné stará i o zájmy těch nejvýznamnějších firem.

September 06, 2013

Hospodářské noviny_Blíží se volby a firmy začínají lobbovat u politiků kvůli daním

Byznysmeni a podnikatelé se pokusí ještě před volbami rozmluvit politikům některé jejich ekonomické nápady, například plán více zdanit lidi, kteří hodně vydělávají. Aktivní hodlá být třeba Americká obchodní komora, která sdružuje na čtyři stovky převážně zaoceánských společností, například Microsoft, Hewlett-Packard, CocaColu či 3M. „Chceme se sejít se zástupci všech stran a posadit proti nim šéfy velkých i menších firem,“ řekl HN ředitel americké komory Weston Stacey.

August 12, 2013

iHNed.cz_Andrew Grant: Snažíme se vylepšit jednoduché věci, aby lidé pracovali lépe

AmCham sponsored the visit of Australian coach Andrew Grant who focuses on the development of the creative thinking in the Czech Republic.

Read the interview with Andrew Grant below.

July 09, 2013

Česká pozice_Využívají byznysmeni české výzkumné kapacity? A když ne, co tomu brání?

Jedním z největších problémů spolupráce mezi výzkumníky a průmyslem (či chcete-li aplikační sférou) je vzájemná nedůvěra a pasivita, nicméně pochopení pro ten druhý břeh se postupně zlepšuje. Vyplývá to kromě jiného ze dvojice konferencí, jež ve dnech 25. a 27. června spolupořádala ČESKÁ POZICE se Sdružením pro zahraniční investice (AFI) a Americkou obchodní komorou (AmCham). Obou diskuzních fór se zúčastnili vědci ze základního a aplikovaného výzkumu i šéfové miliardových vědeckých center a významných firem, jako jsou Honeywell, Huawei či ABB.

July 08, 2013

iHned_Údolí smrti: Získat grant je pro vědce snazší než navázat spolupráci s firmou

Propast mezi potřebami průmyslových firem a vývojem výzkumných ústavů a univerzit nazývají odborníci "údolím smrti". Spolupráci těchto dvou světů podle nich brání odlišnost firemní a akademické kultury, špatný motivační systém vědců nebo nadvláda akademických senátů.

July 08, 2013

Euractiv.cz_Reforma ochrany osobních údajů ještě může být v EU běh na dlouhou trať + VIDEO

Projednávání nařízení o ochraně osobních údajů se podle odborníků může ještě protáhnout. Prozatím je však v plánu na podzim zahájit jednání mezi členskými státy a Evropským parlamentem. K rozsáhlému návrhu nařízení přichází řada připomínek. Svou pozici vyslovila i koalice českých firem.

May 30, 2013

Rodina a škola_Podpora pro veřejně prospěšné projekty

Zpráva o programu Americké obchodní komory - One World, Many Voices - v časopise Rodina a škola.

April 23, 2013

E15_Kritici by si měli zákon nejprve přečíst

Výkonný ředitel Americké obchodní komory Weston Stacey si myslí, že v tuto chvíli není důvod zásadním způsobem novelizovat zákon o veřejných zakázkách. Za problémy podle něj nemůže norma, ale její ne vždy správná interpretace. Více na: http://euro.e15.cz/profit/kritici-by-si-meli-zakon-nejprve-precist-974924

April 23, 2013

ČTK_Výsledky práce českých vědců končí v cizině, upozornil Stacey

Praha 23. dubna (ČTK) - Je chybou, že výsledky práce českých vědců či tuzemských firem na poli komerčních inovací jsou často sklízeny v zahraničí. V rozhovoru pro ČTK to řekl výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR Weston Stacey. Česko podle něj také potřebuje technickou univerzitu, která by se řadila ke stovce nejlepších na světě a udržela tak v ČR řadu talentů.

February 19, 2013

ProtiSedi.cz: Americká obchodní komora podpoří veřejně prospěšné projekty na českých školách

Díky podpoře svých členů rozdělí Americká obchodní komora z grantového programu One World, Many Voices celkem 520.000 Kč mezi 11 českých škol. Americká obchodní komora podpoří projekty, které budou prospěšné pro místní komunitu a které realizují sami žáci ve spolupráci se školou, veřejností a zástupci místní samosprávy.

Link to the article: http://www.protisedi.cz/article/americka-obchodni-komora-podpori-verejne-prospesne-projekty-na-ceskych-skolach

February 11, 2013

EurActiv.cz: Jak může ČR přilákat více nadnárodních firem?

Nadnárodní firmy si pro umístění svých regionálních sídel v poslední době stále častěji vybírají Prahu i další česká města. Oceňují především její výhodnou polohu, průmyslovou základnu i dobrou kvalifikaci zaměstnanců. Jedním dechem však dodávají, že je stále potřeba zapracovat například na infrastruktuře, státní správě či podpoře inovací.

Full article available at http://www.euractiv.cz/podnikani-a-zamestnanost/clanek/jak-muze-cr-prilakat-vice-nadnarodnich-firem-010587

February 06, 2013

Mladá Fronta Dnes_Weston Stacey: Odpůrci zbraní v USA se nedokážou sjednotit

Od masakru v americkém Newtownu, který spáchal duševně vyšinutý mladík, se mnoho rozhněvaných lidí ptá, proč Amerika není schopná změnit svůj kult vztahu ke zbraním. Tím spíš, že tato kultura zbraní přináší více a více násilí a žádá si více a více nevinných obětí. „Proč místo poučování zbytku světa o lidských právech a demokracii neuděláte něco sami pro sebe?“ zněla nevyřčená zpráva. 

Pro celý text klikněte na název článku.

January 25, 2013

EurActiv.cz_CSR není jen marketing, ale může mít skutečné dopady

Ke společenské odpovědnosti firem lze přistupovat i jiným způsobem než věnovat finanční dary nebo vysazovat stromky. Prostřednictvím CSR mohou společnosti posilovat i vlastní konkurenceschopnost. Jednou z oblastí pro aktivity může být ochrana životního prostředí. Aby však měla skutečný dopad, jsou podle odborníků potřebná tvrdá data.

Link to the source: http://www.euractiv.cz/podnikani-a-zamestnanost/clanek/csr-neni-jen-marketing-muze-mit-skutecne-dopady-spolecenska-odpovednost-firem-ochrana-zivotniho-prostredi-emise-zivotni-cyklus-ekologie-ict-zateplovani-010560

January 16, 2013

Český rozhlas 6: Jak rychle dostanete víza pro své zaměstnance v Česku?

Zaostřeno na cizince. Jak rychle dostanete české vízum pro zahraničního zaměstnance, který je pro vás, zdejšího zaměstnavatele, nezbytný? Komentuje Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR.

K poslechu na: http://www.rozhlas.cz/cro6/tipy/_zprava/jak-rychle-dostanete-viza-pro-sve-zamestnance-v-cesku--1162140

November 27, 2012

Hospodářské noviny_Před běžící pás pověsili promítací plátno. A vyhráli

Běžet na pásu ve fitness centru a dívat se u toho do zdi - tak to je nuda, řekla si skupina mladých sportovců. Oč lepší by bylo promítat si u toho známá místa v Česku i ve světě? Díky tomu by bylo možné proběhnout se Českým Krumlovem, adršpašskými skalami nebo třeba newyorským Central Parkem. A právě tohle umožňuje projekt Spoteee - vítěz soutěže inovativních start-upových firem adVENTURE, jejíž finále uspořádaly v závěru minulého týdne v Praze Sdružení pro zahraniční investice a Americká obchodní komora.

November 08, 2012

Hospodářské noviny_Weston Stacey: Volby vyhráli všichni

Kandidáti a ti, kteří je podporovali, utratili v průběhu amerických voleb roku 2012 přes 6 miliard dolarů. Zatímco jen do poloviny října vítězný Obamův tým dokázal shromáždit 632 milionů dolarů, byla kampaň protikandidáta Romneyho podpořena částkou téměř 389 milionů dolarů. Zmíněné údaje ovšem nezahrnují prostředky shromážděné a utracené na tento účel vlivovými skupinami. Celkové náklady podle odhadu pak dosahují 1,7 miliardy dolarů. A po všech těch reklamách a veřejných shromážděních a nočních analýzách šancí a chyb obou kandidátů jsme skončili tam, kde jsme začali: to znamená s prezidentem Barackem Obamou. I když s poněkud slabším mandátem. Demokraté posílili svou většinu v Senátu o jeden hlas a republikáni udržují pevnou kontrolu ve Sněmovně reprezentantů. Měly tedy volby hodnotu všeho onoho spotřebovaného času a peněz?

Link to the commentary: http://hn.ihned.cz/c1-58349650-volby-vyhrali-vsichni

September 11, 2012

Hospodářské noviny_8 způsobů, jak získáte peníze na podnikání

Zatímco ještě loni byli menší podnikatelé vůbec rádi, když bankovní úvěr dostali, letos přibylo firem, které pečlivě sledují, jaké podmínky jim banka nabízí. Vyplývá to z letošního průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Větší tlak na zlepšení podmínek vycítily i banky, které na sektor SME (small and medium enterprises) míří stále více.
Kvůli penězům na podnikání ale není nutné chodit jen do banky. HN pro vás připravily tipy, jak získat pro svůj byznys finance a na co si dát při jejich shánění pozor.

August 22, 2012

Hospodářské noviny_František Dostálek: Lidé i firmy se bojí, co bude. Kvůli vládě

Americká obchodní komora se v posledních letech zasazovala o to, aby se v Česku méně uplácelo a úřady vypisovaly průhledné soutěže. Včera však policie obvinila jejího exprezidenta Ronalda Adamse z kopřivnické Tatry z korupce při armádním tendru. "Neznám podrobnosti toho případu, ale musí se to rychle vyřešit," říká HN Adamsův nástupce ve funkci František Dostálek, jinak šéf poradenské společnosti KPMG pro střední Evropu. V prvním velkém rozhovoru po svém nástupu do čela vlivné byznysové organizace mluví i o tom, jak by vláda měla pomoct ekonomice či kde vidí šanci pro exportéry.

Link to the interview: http://hn.ihned.cz/c1-57119810-frantisek-dostalek-lide-i-firmy-se-boji-co-bude-kvuli-vlade 

June 28, 2012

Ekonom_Změny ve firmách téměř vždy bolí, říká prezident Americké obchodní komory František Dostálek.

Novým prezidentem Americké obchodní komory v ČR (AmCham) byl zvolen výkonný ředitel KPMG pro střední a východní Evropu František Dostálek (62). Stal se tak hlavou organizace, která sdružuje celkem 440 firem, mezi něž patří například Československá obchodní banka či Vodafone CR. Dostálek v předchozích letech zastával pozici viceprezidenta komory pro finance.

Whole article is attached.